ga na dokonaniu przeglądu stanu uzębienia i na leczeniu zachowawczym. W poważniejszych przypadkach niejednokrotnie trzeba odwiedzić stomatologa kilka razy, aby zęby zostały całkowicie wyleczone. Oczywiście, wizyta u dentysty może dotyczyć także na przykład kanałowego leczenia zębów lub wyrywania zębów, które powodują wady w uzębieniu. Bardzo często zwłaszcza starsze osoby zgłaszają się do dentysty z problemami braku w uzębieniu i wtedy można zastosować odpowiednie wypełnienia lub w ostateczności protezę zębową.
Nieraz zdarza się, że ząb nie może zostać wystarczająco wyleczony bez usunięcia korzenia znajdującego się w głębi zęba. Zdarza się tak często w związku z zaniedbaniami i niewystarczającą higieną jamy ustnej lub po prostu ze skłonnością do dużej ilości cukru w diecie, który przyśpiesza proces tak zwanej próchnicy. Wiele osób jest także genetycznie obarczonych skłonnością do psucia się zębów. Usuwanie kanałów zębowych jest bardzo nieprzyjemne i zwykle odbywa się w znieczuleniu, ponieważ jest to bardzo bolesne leczenie. Pacjenci, u których należy przeprowadzić taki zabieg niejednokrotnie muszą być przygotowani do tego przez kilka wizyt polegających na stopniowym zatruwaniu zepsutego zęba.
Dlaczego dzieci nie lubią stomatologów?
Największy problem z leczeniem zębów zwykle mają dzieci. Chociaż strach przed dentystą bardzo często dotyczy także dorosłych, to jednak wśród dzieci problem ten może być naprawdę poważny. O ile dorosły jest świadomy konsekwencji nieleczenia zębów, o tyle dziecku czasem trudno przetłumaczyć, że wizyta u dentysty jest konieczna. Jak przekonać dziecko do wizyt stomatologicznych? Dobrą propozycją jest zabranie dziecka do specjalnego stomatologa. Coraz częściej możemy spotkać gabinety stomatologiczne, w których świadczone są usługi specjalnie dla dzieci. W takich miejscach dziecko na pewno spotka się z miłym przyjęciem, a lekarz stomatolog będzie miał odpowiednie podejście i nie przestraszy małego pacjenta.
Stomatolog to lekarz, którego musi odwiedzać każda osoba dbająca o swoje uzębienie. Niestety, czasem rutynowe wizyty mogą przeobrazić się w prawdziwy koszmar. Niektórych ubytków nie można zaobserwować gołym okiem, a nieraz zdarza się również, że higiena jamy ustnej nie jest zadowalająca i wtedy pojawia się problem – leczenie kanałowe. To leczenie jest bardzo nieprzyjemne, chociaż zazwyczaj odbywa się przy znieczuleniu, ponieważ operacje związane z nerwem umieszczonym w zębie są bardzo bolesne. Co więcej, taki rodzaj leczenia jest również bardzo kosztowny, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na prywatną wizytę stomatologiczną. Nic więc dziwnego, że leczenie kanałowe to jedna z najpopularniejszych obaw pacjentów stomatologicznych.
Rady stomatologów odnośnie higieny jamy ustnej
Każdy dobry stomatolog podkreśla kluczową rolę higieny jamy ustnej w profilaktyce mycia zębów. Jak wskazują specjaliści, tylko dzięki takim rozwiązaniom ma się możliwość zapewnienia najwyższej jakości usług i dobrania takich czynności stomatologicznych, które w długim terminie będą miały pozytywny wpływ na zdrowie każdego z pacjentów. Jak wskazują badania, codzienne dokładne mycie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku niesie ze sobą szereg ogromnie pozytywnych skutków na zdrowie każdego człowieka. Warto o tym pamiętać i każdego dnia troszczyć się o poziom uzębienia bez względu na to, czy jest się młodym czy w podeszłym już wieku.
Profilaktyka w stomatologii to rzez kluczowa. Bez codziennego mycia zębów nie ma szansy uniknięcia wielu chorób uzębienia i jamy ustnej. Próchnica to tylko niektóra z tych chorób, a przecież jest ich znacznie, znacznie więcej. Najważniejsze informacje o profilaktyce w stomatologii można zamknąć w jednym zdaniu. Regularnie wybieraj się do stomatologa, codziennie myj zęby kilka minut dziennie bardzo dokładnie i używaj odpowiednich do tego celu past do zębów. Oczywiście może się zdarzyć, że mimo to pojawią się jakieś choroby uzębienia, ale ryzyko ich wystąpienia w takiej sytuacji jest znacznie niższe. Warto o tym pamiętać!