innymi, gdy pacjent obawia się stomatologa. Przy leczeniu zębów w narkozie można mieć pewność, że ani dolegliwości bólowe się nie pojawią ani nie będziemy wiedzieli co w trakcie leczenia stomatologicznego się działo.
Warto wiedzieć, że dentysta nie podaje narkozy. Robi to anestezjolog, który podczas wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym jest od jej początku do końca. Pacjent usypiany jest za pomocą zastrzyku dożylnego. Z reguły lekarz zakłada pacjentowi wenflon, przez który wygodnie podaje lekkie znieczulenie. Pacjent usypiany jest tylko na kilka minut. Na te chwile, w trakcie których odczuwałby dolegliwości bólowe związane z leczeniem stomatologicznym, po czym wybudzany. Przy tej formie leczenia - w przeciwieństwie do leczenia stomatologicznego bez narkozy - dentysta może wyleczyć kilka zębów, a nawet wszystkie, które leczenia wymagają.
Warto regularnie odwiedzać stomatologa
Lekarz dentysta u wielu pacjentów budzi strach. Obawiają się oni leczenia stomatologicznego, a przede wszystkim tego, że będzie ono po prostu bolesne. Pomimo tego jednak warto się przełamać, odwiedzić gabinet dentystyczny tyle razy ile jest konieczne, by wyleczyć wszystkie swoje zęby. Wyleczone zęby to nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko komplikacji zdrowotnych, niespodziewanego pogorszenia ich stanu czy też nagłych dolegliwości bólowych. Ci, którzy przeżyli ból zęba, wiedzą doskonale, jak on jest mocny. I jak trudno go uśmierzyć.
Po wyleczeniu wszystkich zębów, nie można jednak zapominać o tym, by gabinet stomatologiczny odwiedzać co najmniej raz na pół roku. Jest to konieczne w celu kontroli stanu uzębienia. Takie regularne wizyty to mniejsze ryzyko trudniejszego leczenia dentystycznego. Jeśli bowiem dentysta w trakcie wizyty kontrolnej odkryje, że któryś z zębów jest do leczenia, najprawdopodobniej zmiany chorobowe będą na tyle nieduże, że leczenie nie będzie ani kłopotliwe ani bolesne.
Dentysta powinien oferować elastyczne terminy wizyt
Lekarz dentysta zazwyczaj nie kojarzy się nam zbyt dobrze. Stomatolog oznacza w naszej głowie ból i nieprzyjemności, ale nie musi być to prawdą. Dobry dentysta dba o komfort pacjentów, zarówno podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, jak i przez cały okres leczenia zębów, co może trwać bardzo długo. Stomatolog powinien mieć doskonale wyposażony gabinet dentystyczny i to nie podlega dyskusji. Narzędzia muszą być wysokiej jakości, a fotel dentystyczny wygodny i posiadający nowoczesne dodatki. Nie mniej ważna jest miła i przyjazna atmosfera. Nie tylko dzieci boją się dentystów, obawa o ból dotyczy również dorosłych. Praca jako dentysta powinna też oznaczać kompleksowe podejście do pacjenta oraz świadczenie szerokiego zakresu usług przez lekarza.
Gabinet dentystyczny powinien mieć przestronną poczekalnię. Można w niej zamontować telewizor albo półkę z czasopismami. Powinna być ogrzewana, a nawet klimatyzowana. Pacjenci powinni czuć się dobrze zarówno przed wizytą, jak i po wykonanej usłudze. Pamiętajmy również, że leczenie jest wykonywane często w dłużej trwających etapach, dlatego pacjent w poczekalni może spędzać wiele czasu. Dentysta powinien oferować elastyczne terminy wizyt. Jakość wykonywanych usług najlepiej ocenić poprzez ilość oczekujących pacjentów. Z pewnością dobry specjalista stomatolog będzie często odwiedzany, nawet jeśli jego usługi będą drogie.
Chirurg stomatolog podaje bowiem przed zabiegiem
Ósemki to zęby, które wyrastają w późniejszym wieku. Zdarza się, że wyrastają w nieprawidłowy sposób, uciskając inne zęby lub powodując rany dziąseł czy też podniebienia. Niekiedy są to zęby szczątkowe, bardzo podatne na próchnice i tak naprawdę zbędne. Te, które rosną nieprawidłowo, dentysta z powodzeniem może usunąć. W wielu przypadkach jednak stomatolog się tego nie podejmie, mówiąc wprost, że konieczny tu jest stomatolog chirurg. Nie każdy gabinet dentystyczny jest miejscem, gdzie można takiego lekarza znaleźć.
Chirurgiczne usuwanie ósemek - wbrew pozorom - nie jest ani bardzo trudne ani tym bardziej bolesne. Chirurg stomatolog podaje bowiem przed zabiegiem silne znieczulenie, dzięki któremu pacjenta boleć na pewno nie będzie. Usuwanie ósemek często jest związane z koniecznością nacięcia dziąsła. To zaś wiąże się z tym, że na ranę trzeba założyć szwy. Decydując się na usunięcie ósemek, trzeba więc liczyć się z tym, że konieczne będzie odwiedzenie dentysty więcej niż raz. Z reguły potrzebne są dwie wizyty. Pierwsza, w trakcie której chirurg stomatolog usunie ósemki i na rany założy szwy i druga, w trakcie której je zdejmie.