necie stomatologicznym, więc ważne jest, aby przebiegło w taki sposób, żeby dziecko nie bało się kolejnych wizyt. Część gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie specjalne wizyty adaptacyjne, właśnie po to, żeby dziecko mogło się oswoić z gabinetem oraz pewnymi procedurami. Rolą rodzica jest także odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wizytę, to jest wyjaśnienie jak będzie wyglądała wizyta oraz uświadomienie dziecku, że lekarz dentysta jest po to, żeby utrzymać zęby w zdrowiu. Stres związany z pierwszą wizytą u dentysty oraz lęk przed nieznanym można zmniejszyć przez zajęcie dziecka jakąś zabawą w poczekalni przed wejściem do gabinetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przygotowaniu dziecka, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresującym doświadczeniem.
Usługi z zakresu endodoncji
Endodoncja jest jedną z dziedzin tak zwanej stomatologii zachowawczej, której celem jest profilaktyka oraz leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Endodoncja stomatologiczna to nic innego, jak dział zajmujący się leczeniem kanałowym zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba z komory oraz kanałów zęba. Po usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek, miejsca te się odpowiednio czyści i dezynfekuje, żeby następnie wypełnić kanały specjalnym materiałem. Endodoncja mikroskopowa jest po prostu leczeniem kanałowym z użyciem mikroskopu, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Leczenie kanałowe zębów ma na celu zachowanie zainfekowanego zęba bez konieczności jego wyrywania, ponieważ zainfekowane zmianami próchnicowymi tkanki nie zregenerują się. Do wykonywania zabiegów z endodoncji mikroskopowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający właściwe przeprowadzenie leczenia.
Jakie kwalifikacje posiada stomatolog
Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.
Usługa wykonania koron
Protetyka jest jednym z wielu działów stomatologii, z zakresu której gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi. Jedną z usług wchodzących w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonanie koron protetycznych. Korona w stomatologii jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.