ne z patologią, a także leczeniem zębów, przyzębia, tkanek miękkich jamy ustnej, języka, a także błony śluzowej. Lekarz stomatolog (dentysta) zajmuje się również stawem skroniowo-żuchwowym. Już kilka tysięcy lat temu ludzie dążyli do zachowania dobrostanu zębów, z uwagi na typ pożywienia, które nieprzetworzone, wymagało długotrwałego żucia. Współcześnie piękny uśmiech jest nie tylko przejawem zdrowia, ale i wyznacznikiem atrakcyjności. Każdy absolwent kierunku stomatologicznego może się postarać o specjalizację z chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyki stomatologicznej, oraz ortodoncji. Bardzo dobrze prosperującym działem stomatologii jest protetyka stomatologiczna, która spieszy na ratunek pacjentom, u których doszło do utraty naturalnych zębów, bądź pojawienia się w nich ubytków. Leczenie polega na zaproponowaniu pacjentowi licówek, koron protetycznych, protez zębowych lub mostów.
Pojawiają się innowacyjne metody leczenia ubytków
Stomatologia cały czas się rozwija. Pojawiają się innowacyjne metody leczenia ubytków, które dla pacjenta są całkowicie bezbolesne.
Dentysta powinien być dobrze znany już kilkuletnim dzieciom. Malucha warto zadbać na wizytę adaptacyjną, podczas której specjalista objaśni mu metody i zapozna z podstawowymi narzędziami. Oczywiście taka wizyta odbywa się w formie zabawy.
Na takiej wizycie pociecha dowie się również jak prawidłowo szczotkować zęby.
Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne, gdyż nieleczona próchnica często przenosi się na zęby stałe i znacząco je osłabia. U dzieci istotna jest również regularna kontrola i profilaktyka w postaci fluoryzacji i lakowania.
Protetyka to dziedzina zajmująca się implantologią i protezami. Implanty w zależności od wybranego rodzaju to spory wydatek. Przed wstawieniem nowych zębów konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków i przygotowanie jamy ustnej. Coraz częściej spotkać można się z metodą wstawienia implantów tuż po wyrwaniu konkretnego zęba. W tym przypadku implant służy jako opatrunek na powstałą ranę.
Posiadacze implantów powinni w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej, aby nowe zęby jak najdłużej zachować w idealnym i nienaruszonym stanie.
Oczywiście należy się liczyć także z
Nie od dziś wiadomo, że stomatologia to przyszłościowy zawód. Aby dentysta mógł spełnić swoje marzenia i założyć swój własny gabinet dentystyczny - musi najpierw skończyć bardzo trudne i kilkuletnie studia, potem dopiero można myśleć o założeniu swojego przedsiębiorstwa. Nie każdy może zostać dentystą, ponieważ nie każdy nadaje się do tego zadania.
Jak wygląda praca stomatologa?
Dentysta zajmuje się naprawianiem uzębienia zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Nie tylko plombuje zęby, ale i w razie potrzeby je wstawia. Tak naprawdę kolejnym bardzo ważnym odłamem (gałęzią) dentystyki jest protetyka. W dzisiejszych czasach większość polaków według statystyk nie myje codziennie zębów. Ponadto jakość jedzenia bardzo się pogorszyła w stosunku do dawnych czasów i z tego powodu potrzeba chodzenia do stomatologa jest z roku na rok coraz większa.
Jak zostać stomatologiem?
Jest to bardzo trudne zadanie. Żeby zostać stomatologiem, trzeba skończyć bardzo ciężkie oraz wymagające studia stomatologiczne. Oczywiście należy się liczyć także z tym, że książki i inne pomoce naukowe nie należą do najtańszych. Aby móc coś osiągnąć, trzeba najpierw wiele zainwestować - czasu, pieniędzy oraz wysiłku. Nic nie przychodzi lekko.