h mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.
Stomatologia zachowawcza
Istnieje wiele specjalizacji wchodzących z zakres stomatologii, która jest dość szeroką dziedziną medycyny. Jedną z takich specjalizacji jest stomatologia zachowawcza. Głównym celem oraz zadaniem stomatologii zachowawczej jest wykrywanie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne
Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych. Niektóre gabinety stomatologiczne specjalizują się jedynie w leczeniu ortodontycznym, ponieważ jest to dość szeroki dział stomatologii. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczęko-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne jest więc nastawione na długoterminowe trwanie, ponieważ przywracanie zgryzu do jego prawidłowej formy zajmuje nieco czasu. W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się specjalne aparaty ortodontyczne, które są wykonane pod indywidualnego klienta. Same aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa główne rodzaje, a są to aparaty ruchome z możliwością wyjmowania oraz aparaty stałe. Ortodonta jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich wad zgryzu. Do różnych wad zgryzu stosuje inne rodzaje aparatów, które korygują daną wadę. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku zarówno w celach profilaktycznych, jak i estetycznych.
Zasady utrzymania higieny jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna jest jedną ze specjalności stomatologicznych, której celem jest zapobieganie różnych chorobom zębów i jamy ustnej, w tym głównie próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej każdego dnia. Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, który czyści trudno dostępne miejsca. Ponadto dobrze jest również używać nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasad utrzymywania właściwej higieny, zawsze możemy zwrócić się do lekarza stomatologa i umówić się na konsultacje z tego zakresu. Warto wdrożyć do codziennej rutyny odpowiednie działania mające na celu utrzymanie właściwej higieny zębów oraz jamy ustnej.