morowo-ozębnowe łączy się z przyzębiem. Jest to bogato unerwiona i unaczyniona, tkanka łączna galaretowata niedojrzała typu embrionalnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Profesjonalne wykonywanie zawodu stomatologa
Jak w wielu podobnych dziedzinach także profesjonalizm dentystów zależy od ich cech charakteru. Oczywiście, stomatologia to określone działania mające na celu między innymi usunięcie ubytków w uzębieniu, ale odpowiednie podejście do pacjenta jest gwarantem popularności w swoim środowisku i dobrej opinii. Stomatolodzy powinni być przede wszystkim cierpliwi i wykazywać umiejętność zniwelowania stresu wśród swoich pacjentów. Takie umiejętności mogą pomóc w sprawniejszej, a w związku z tym w szybszej pracy, co na pewno będzie skutkowało większym zadowoleniem ze strony pacjentów. Dodatkowymi atutami w tej pracy może być na przykład umiejętność rozmowy z klientami, która może sprawić, że osoba siedząca na fotelu dentystycznym zapomni o odczuwanym bólu.
Bardzo często studenci stomatologii udzielają bezpłatnych porad dentystycznych. W wielu instytutach stomatologicznych dzięki temu uzyskują oni niezbędne do wykonywania tego zawodu doświadczenie. Pacjentów chętnych na darmowe konsultacje dentystyczne stomatologiczne jest wielu. Z drugiej strony, wiele osób obawia się leczenia zębów przez niedoświadczone osoby. Jak w każdej branży, tak i tutaj przyuczenie przyszłego stomatologa do zawodu jest niezbędne. Trzeba przyznać, że w całym toku studiów studenci kierunków medycznych muszą poznawać na przykład wiele łacińskich sformułowań, a liczba zajęć praktycznych jest naprawdę mała. Wobec tego takie praktyki mogą się okazać niezwykle cenne w przyszłym życiu zawodowym.
co to jest próchnica?
bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.
Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.
Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w