ex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Nasze zęby same się nie uleczą
W naszym życiu prawie wszystko zależy od nas. Niestety wielu ludzi nie pamięta o tym i oddaje się na łaski losu, którzy przecież nie zawsze sprzyja, a raczej sprzyja tylko nielicznym. Jeżeli więc chcemy przestać znajdować się w tej grupie osób, to po prostu skupmy się na tym, by zadbać o siebie i na przykład jako pierwsze sprawić, by nasz uśmiech wrócił do normy, w której to prezentuje się nienagannie. Zdrowe, silne i białe zęby to marzenie niejednego z nas, z tej też racji warto jest coś zrobić, by się ono ziściło. Nic nie dzieje się samo, toteż my osobiście musimy zadbać między innymi o to, by znaleźć sprawdzonego, dobrego stomatologa, który posiada pozytywne opinie swoich pacjentów oraz ma naprawdę szerokie doświadczenie.
Wielu ludzi zapomina o tym, że dbanie o siebie to ich obowiązek. Okazuje się, że prawie wszyscy narzekają na to, że mają słabe uzębienie, że ich ząbki nie są białe lub nachodzą na siebie. Niestety z tej grupy skarżących się osób prawie nikt poważnie nie myśli o tym, by ten stan na stałe zmienić i w końcu sprawić, by nasze żeby zachwycały. Wielu ludzi po prostu poprzestaje na narzekaniu na własny los, a przecież współczesna stomatologia oferuje naprawdę bogate usługi, które mogą sprawić, że nawet najbrzydsze zęby w końcu zaczną się podobać ich właścicielowi. Warto jest sobie pomóc i po prostu zacząć myśleć o naszych ząbkach jako o czymś, na co mamy wpływ. Znajdźmy zatem sobie dobrego, doświadczonego stomatologa, który posiada licznych zadowolonych pacjentów i czym prędzej umówmy się na wizytę do niego.
Czy guma do żucia jest zdrowa?
Gumy do żucia są często reklamowane, jako dobry sposób na dodatkowe dbanie o zęby. Mają pomagać w obniżeniu kwasowości w jamie ustnej po posiłku. Czy to rzeczywiście działa?
Powinniśmy wiedzieć, że bakterie powodujące próchnicę dobrze się czują w środowisku o kwaśnym Ph, a powstaje ono przy udziale cukrów - to właśnie dlatego słodycze są niezdrowe. Nie chodzi tutaj o całą grupę węglowodanów, ale o tzw. cukry proste, do których zaliczamy glukozę, czy sacharozę (i syrop glukozowo-fruktozowy też).
Żucie gumy powoduje po prostu zwiększenie wydzielania śliny, która ma właściwości bakteriobójcze, usuwa również resztki jedzenia z powierzchni zębów. Pamiętajmy jednak, że w nadmiarze szkodzi - może zadziałać jak środek przeczyszczający. Wadą jest również to, że produkt zawiera sztuczne słodziki, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.