że należy porządnie umyć zęby, unikamy również jedzenia produktów, które wydzielają charakterystyczny zapach. Nie spożywamy więc cebuli, czosnku oraz, oczywiście, alkoholu. W przypadku zmiany gabinetu lekarskiego dobrze jest zabrać ze sobą naszą dokumentację medyczną. Bez problemu powinniśmy otrzymać ją z dawnej przychodni. W ten sposób dentysta będzie wiedział z czym się zmagamy, pozna co w naszej jamie ustnej zostało już zrobione oraz dowie się, co jest do zrobienia. W przeciwnym razie, stomatolog może zlecić zrobienie zdjęcia panoramicznego - a są to już dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że czasami zmuszeni jesteśmy odwołać wizytę. Dzieję się tak w przypadku, kiedy cierpimy na infekcję, mamy katar albo wyskoczyła nam opryszczka na wardze lub afta w jamie ustnej. Gabinet dentystyczny przesunie naszą wizytę na inny, dogodny dla nas termin, w tym czasie powinniśmy wyleczyć dolegliwość.
I tak nie dość że będziemy
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdrowe zęby to podstawa. Mówiąc szczerze, to lepiej w ogóle nie mieć zębów, niż mieć je chore. Każdy dentysta powie wam to samo. Stomatolog zawsze dba o kondycję naszego uzębienia i to nie dlatego, że czerpie z tego korzyści materialne ! Zależy mu na zdrowym społeczeństwie, bo mniej chorób to mniej cierpienia i mniej zakażeń. Gabinet dentystyczny jest już tak profesjonalnie urządzony, że gdy przypomnimy sobie /jeśli oczywiście skleroza już nas nie dopadła/ te biedne gabinety u szkolnych dentystów, to uzmysłowimy sobie, jaki nastąpił postęp. Oprócz instrumentów i narzędzi, które zmieniły się rewolucyjnie, doszły jeszcze sprawy związane z higieną. Maseczki, rękawice, tampony, jednorazowe przyrządy itp. Jest to oczywiście związane z podniesieniem kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść za te usługi, ale dla zdrowia — warto!
Dbajmy o zdrowie naszych zębów, bo od nich wszystko się zaczyna. Wprowadzając do organizmu niepożądane mikroby — sami narażamy się na niebezpieczeństwo. Ucierpi na tym nie tylko żołądek, ale również inne narządy. I tak nie dość, że będziemy musieli w końcu wyleczyć zęby, to jeszcze szereg innych lekarzy będzie musiał się nami zająć.
Dlaczego boimy się dentysty?
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.