że wystarczy regularnie myć zęby wybierając odpowiednie preparaty. Oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa pielęgnacji, jednak nie mniej istotne jest regularne odwiedzanie dentysty. Wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie i podjąć najbardziej skuteczne w danym przypadku leczenie. Do dentysty powinniśmy też wybrać się kiedy tylko zważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć, że próchnica lub parodontoza zaatakowały nasze zęby lub dziąsła.
Jak wybrać dentystę dla dzieci?
Wiele osób z własnego dzieciństwa ma poważne traumy związane z wizytami u stomatologa, warto jednak zdawać sobie sprawę, że przez ostatnich kilkanaście lat wiele się zmieniło, a dentyści mają coraz lepszy sprzęt i nieustannie poprawiają swoje kompetencje. Kontrolne wizyty u specjalisty to gwarancja, że nasze zęby będą zdrowe, a ewentualne problemy wykryte na wczesnym etapie. Pamiętajmy też, że dobre nawyki warto wprowadzać już od najmłodszych lat, a dbanie o zęby jest jedną z podstaw codziennej higieny. Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty? Znaleźć odpowiedni gabinet. Stomatolodzy dziecięcy często zapraszają na wizyty zapoznawcze, podczas których pokazują małym pacjentom narzędzia i nie wykonują żadnych zabiegów. Dzięki temu dziecko może oswoić się z nową sytuacją.
To z czasem się zmienia -
Bardzo wielu ludzi uważa, że wizyty u lekarza dentysty należą do tych najmniej przyjemnych. Pacjenci boją się wizyt i unikają leczenia nawet z dużym bólem w jamie ustnej. Prawda jest niestety taka, że dbanie o nasze zęby należy tylko i wyłącznie do nas, a lekarz jedynie naprawia popełnione przez nas zaniedbania i błędy.
Wiemy, że pacjenci nie lubią wizyt u stomatologa, ale co o samej pracy sądzą lekarze? Dentysta jest osobą odpowiedzialną za leczenie chorób jamy ustnej, są to przypadłości takie jak ból zębów, zniszczone dziąsła czy infekcje. Niestety jak można się domyślić, nie jest to praca przyjemna. Wiąże się ona z ciągłym widokiem zepsutych zębów, zaniedbanych jam ustnych i uszkodzonych dziąseł - można sobie tylko wyobrazić odór wydobywający się z tak zaniedbanej części ciała. Stomatologia nie jest łatwą dziedziną, zwłaszcza na początku kariery jako lekarz. Należy skończyć odpowiednie studnia oraz staże, tylko po to aby móc zatrudnić się w końcu w jakiejś przychodni - niestety przez pierwsze lata kariery lekarz dentysta nie zarabia zbyt wiele. To z czasem się zmienia - lekarz zdobywa doświadczenie oraz lojalnych pacjentów, którzy wracają skorzystać z jego usług. Taki moment jest idealny zainwestowania w swoją własną działalność i maksymalne wykorzystanie swoich lekarskich umiejętności. Rozwój kariery lekarskiej w każdej dziedzinie jest trudny, jednak jeśli chodzi o stomatologię należy wziąć pod uwagę codzienne oglądanie nieprzyjemnych widoków i obsługę zniechęconych pacjentów.