wać częściej niż trzykrotnie w trakcie doby.
Jednak są również gumy do żucia i płyny do płukania ust - dobre do usunięcia resztek jedzenia po posiłku. Bardzo ważne jest również korzystanie z nici dentystycznej - tutaj już nie ma limitów, absolutnie nam nie zaszkodzi.
Jak przygotować się przed wizytą u dentysty?
Przygotowania do wizyty u dentysty można podzielić właściwie na dwa różne zagadnienia. Pierwszym z nich jest regularna wizyta u dentysty. Warto w tym celu przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną, historię choroby i szereg różnego rodzaju informacji i dokumentów, które stomatolog może uznać za potrzebne. Inna kwestia, to przygotowanie do wizyty u dentysty, kiedy idzie się do niego pierwszy raz. Rzecz jasna taka sytuacja będzie miała miejsce, kiedy pacjentem jest małe dziecko. Warto wtedy odpowiednio przygotować je do wizyty między innymi poprzez rozmowę. Dobry dentysta także powie dziecku kilka dobrych słów i będzie się nim opiekował podczas zabiegu.
Wizyta u dentysty może być wizytą rutynową lub taką, która wymaga jakiegoś przygotowania. Czasem zdarza się, że stomatolog musi przeprowadzić jakiś skomplikowany, bardzo zaawansowany zabieg. Wynika to między innymi z faktu bardzo złego stanu uzębienia pacjenta. Taka wizyta musi być zatem poprzedzona dobrym przygotowaniem do tematu, stosowaniem się do wszystkich zaleceń lekarza. Jeżeli jednak jest to typowa wizyta, na przykład regularny przegląd uzębienia, to trzeba nade wszystko dbać o higienę jamy ustnej i po prostu zachować świeży oddech. Żadne przygotowania w innym zakresie nie będą w ogóle konieczne.
Podział stomatologii
Stomatologia jest na tyle szerokim działem nauki, że konieczne było sklasyfikowanie jej na poszczególne specjalności. Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi wadami, na przykład zgryzu. Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka. Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.