u odkładamy wizyty u dentysty, licząc na to, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety, ale zwlekanie z badaniem może nie skończyć się dobrze. Dentysta, który odwiedzany jest regularnie zadba o to, aby nasze zęby służyły nam jak najdłużej. Stomatologia zachowawcza jest stosunkowo tania oraz bezbolesna. Znieczulenie nie powoduje już bólu oraz długotrwałej opuchlizny. Gorzej jest w przypadku, kiedy nasze zęby są zaniedbane i trzeba je wyrywać i zastępować implantami. Jest to bardzo bolesne oraz drogie przedsięwzięcie, z tego właśnie powodu powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog zbada stan naszego uzębienia, usunie kamień nazębny, który przez ten czas mógł się zrobić i ustali czy potrzebne jest plombowanie, czy nie. Sprawdzony zostanie także stan naszego przyzębia oraz błon śluzowych.
Dlaczego boimy się dentysty?
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.
Do stomatologa chodzić trzeba - o
Do stomatologa chodzić trzeba - o tym wie każdy, bo tak uczyły nas nasze mamy i to powtarzano nam w szkole. Jednak kiedy jesteśmy dorośli i okazuje się, że za stomatologa trzeba płacić, zaczyna pojawiać się pewien problem. Dentysta może być bardzo kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o takiego z wieloma latami doświadczenia i dobrą renomą. Czy warto jednak przepłacać i chodzić prywatnie, czy może gabinet dentystyczny w publicznym szpitalu będzie taki sam jak ten w drogiej klinice? Cóż, to wszystko zależy od stomatologa, który tam pracuje. Są lepsi specjaliści i gorsi. Warto popytać znajomych i rodzinę, albo samemu pójść przetestować usługi jakie wykonuje dany dentysta. Bardzo często okazuje się, że ten, do którego można iść publicznie jest bardzo dobry i ma sensu płacić za wizyty prywatne. Jednak jest też duży minus takiego rozwiązania. Na wizytę u takiego stomatologa bardzo często trzeba bardzo długo czekać. Jednak da się to obejść, bo wystarczy umówić się na kolejny termin od razu. Wtedy umawiamy się na przykład na za pół roku i mamy ten problem z głowy. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.