Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dobry dentysta

poradnia stomatologiczna jastrzębie

Protetyka

Stomatologia, znana również jako medycyna dentystyczna i jamy ustnej, jest gałęzią medycyny, która polega na badaniu, diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób, zaburzeń i stanów jamy ustnej, zwykle w uzębieniu, ale także błony śluzow

Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dobry dentysta poradnia stomatologiczna jastrzębie
ej jamy ustnej i sąsiednich i powiązanych struktur i tkanek, szczególnie w okolicy szczękowo-twarzowej. Chociaż przede wszystkim kojarzy się z zębami wśród ogółu społeczeństwa, dziedzina stomatologii lub medycyny dentystycznej nie ogranicza się do zębów, ale obejmuje inne aspekty kompleksu czaszkowo-twarzowego, w tym staw skroniowo-żuchwowy i inne struktury wspierające, muskularne, limfatyczne, nerwowe, naczyniowe i anatomiczne.

Często uważa się, że stomatologia obejmuje obecnie w dużej mierze nieistniejącą specjalizację medyczną stomatologii. Protetyka również jest niesamowicie ważna. Zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez zespół dentystyczny, który często składa się z dentysty i pomocniczych urządzeń dentystycznych. Dentysta musi być bardzo ostrożny podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Uważa się, że chirurgia stomatologiczna była pierwszą specjalizacją medycyny. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, a osoba na tym stanowisku musi być doświadczona.


Zabiegi chirurgii stomatologicznej


Chirurgia stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych. Najczęściej oferowaną usługą przez gabinety dentystyczne w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba. Stomatologia chirurgiczna jest specjalizacją, która dotyczy dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia i chirurgia. Specjalność chirurgii stomatologicznej jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Jest to dość szeroka specjalizacja stomatologii, w ramach której wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, przykładowo takie, jak ekstrakcje zębów, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, podcinanie wędzidełek warg oraz języka. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jest to jedna z dwóch specjalności, których ukończenie w Polsce jest uznawane także w Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna z pewnością nie cieszy się dobrą renomą wśród pacjentów, czasem jednak usunięcie chirurgiczne zęba jest konieczne w utrzymaniu zdrowia pozostałych części jamy ustnej.


Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem do późnych lat swego życia. Warunkiem posiadania zdrowego uzębienia są regularne wizyty na fotelu dentystycznym.

Zwrot „stomatologia” wywodzi się od greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.

Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.

Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.

Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.

Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.